780 140 780

Konopie

grafika_podzial

Konopie siewne

 Legalna w Polsce roślina uprawna, z której pozyskuje się: nasiona na olej konopny, orzeszki konopne; włókna na tkaniny, papier, plastik; paździerz na beton konopny, ale przede wszystkim prozdrowotne oleje CBD, herbaty i kosmetyki.

Konopie siewne (Sativa L.) nie wykazują właściwości psychoaktywnych, w przeciwieństwie do konopi indyjskich (Indica) popularnie nazywanych „marihuaną”, które w Polsce są nielegalne.

Konopie siewne pochodzą z Azji  Środkowej,  a jej właściwości zdrowotne znane są od ponad 3000 lat. Jeden hektar konopi w 3 miesiące produkuje tyle tlenu, co 60 letni hektarowy las. Hektar konopi może wyprodukować tyle samo papieru, co 4 hektary lasu.

Polska należy do Państw posiadających wieloletnią tradycje uprawy konopi. W latach 1928—1960 mieliśmy ok. 30000 ha.

Konopie indyjskie

 Konopie indyjskie (Indica L.) a dokładniej jej suszone żeńskie kwiatostany znane są ze swoich właściwości psychoaktywnych i  produktów, które wytwarza się z jej suszu, do których zalicza się  marihuana, susz, haszysz oraz medyczna marihuana, w tym słynny olej RSO dla pacjentów onkologicznych.

Konopie indyjskie uprawiane są przede wszystkim do celów wywołania rekreacyjnego odurzenia. Mogą potęgować doznania smakowe, dźwiękowe i dotykowe.Prekursorem tegoż sposobu wykorzystania konopi, w którym znaczącą rolę odgrywa  psychoaktywne działanie kannabinoidu THC, występującego w wysokim stężeniu w samej roślinie są Indie.

Marihuana  (powyżej 10% THC) uznana przez ludzkość za narkotyk stanowi podwalinę „mitu konopi”, czyli kwalifikowania konopi siewnej (Sativa L.) również jako narkotyku (zawartość THC 0,2%).

Konopie z tego gatunku są nielegalne w Polsce i nie uprawiamy ich !